♥  Povedali o nás 

M I L Á  A K T I V I T K A ! Chcem sa touto cestou podeliť s čitateľmi o svoje skúsenosti s Tebou. Milé dámy, milé seniorky ! Veľa z nás odpovedá na otázku o trávení voľného času na dôchodku na dôchodku slovami : " JOJ, neviem, čo skôr. Pomáham mladým, starám sa o vnúčence ....". Alebo : " Nikam nechodím, som doma sama.....". Ruku na srdce. Koľko z nás odpovie, že hodinu-dve sa venuje sebe, chce, aby duševne, ale aj fyzicky bola svieža a mala sama zo seba dobrý pocit? Neviete ako a kde sa to dá ? Je viacero možností, ale ja si dovolím Vám doporučiť navštíviť Občianske združenie AKTIVITKA v Ružinove . Do Aktivitky chodím už vyše troch rokov a som veľmi rada, že som sa do nej prihlásila. Krátka fyzická rozcvička rozhýbe naše ruky, loptičky zase podporia sústredenosť a obratnosť. Slovné cvičenia nám dokážu, že hoci pri zadaní sme neverili, že to dáme, zamyslením sa a koncentráciou si spomenieme na veľa možností. A keď dostaneme cvičenia na krátkodobú a dlhodobú pamäť, cvičenia, pri ktorých dolujeme spomienky z matematiky, zemepisu či slovenčiny, vyriešenie úloh nám vylúdi úsmev na tvári. Vedomie, že sme to zvládli nás povzbudí tak, že sa nevieme dočkať ďalšieho tréningu. Aby sme sa však ani doma nenudili a nezleniveli, naša pani lektorka Alenka nám rozdá domáce úlohy. Priznám sa, že už bez týchto tréningov si neviem predstaviť tráviť voľný čas. Úžasné sú aj vychádzky po historických miestach Bratislavy s odborným výkladom veľmi sympatickej pani Danky . Jej zásluhou sme sa dozvedeli úžasné množstvo zaujímavostí, príbehov a tajomstiev o Bratislave. Chcem využiť túto možnosť na poďakovanie sa všetkým tým, ktorí sa zaslúžili o činnosť AKTIVITKY. Od nápadu cez realizáciu , podporu a financovanie. Najväčšia moja vďaka patrí "našej" lektorke pani ALENKE ŠTEFANOVIČOVEJ, ktorá sa o nás perfektne stará, vymýšľa pre nás stále nové a zaujímavé cvičenia a úlohy. Obdivujem jej trpezlivosť, profesionalitu a kreativitu. A ešte veľmi veľkááááá vďaka, ALENKA, ako si sa o nás starala, keď sme sa nemohli stretávať , boli sme "zatvorené" doma, a dostávali sme od teba mailami pracovné listy s úlohami a povzbudzujúcimi slovami. Ak Vám moje riadky pomohli pri rozhodovaní sa a prihlásení do AKTIVITKY urobili ste to najlepšie pre seba. Držím palce. 


Členka Aktivitky Ružinov - L.M.


Už druhý rok navštevujem tento krúžok, veľmi rada, v rámci, ktorého sa chceme, viaceré seniorky aktívne zúčastňovať tréningov aktivácie pamäte. Tieto tréningy sú určené všetkým seniorom, ktorí chcú aktívne a preventívne bojovať proti prejavom mentálneho starnutia. Boli sme dlho samé, ale asi pred mesiacom nám priviedla jedna manželka i muža. Takže je to zmiešaná skupina. V krúžku sme aktivované našou vedúcou ALKOU, ktorá má výborne nápady pre našu aktivizáciu tela i duše. Prvé minúty po stretnutí sa venujeme trochu cvičeniu rúk a telu v sede. Je to veľmi užitočné, najmä cvičenia pre motoriku rúk a osvieženie ich hybnosti. Po 20 minútovom cvičení sa venujeme precvičovaniu pamäti, a to na základe pokynu vedúcej, na rôzne témy, ako - napr. každá z nás opíše nejaký jav - vlastnými slovami, alebo uvádzame názvy ulíc v Bratislave, názvy riek v Európe, názvy miesta pod. Po tejto časti, sa venujeme i rukám a ich hybnosti - a to tenisovými loptičkami, ktoré rôzne prehadzujeme v rukách a nakoniec tejto časti ,sa pokúšame o ich umiestnenie do koša, ktorý je v strede miestnosti. Táto časť cvičenia je najzaujímavejšia, lebo niekedy sa nám nedarí a niekedy aj všetky 4 loptičky sa niektorým dámam podarí umiestniť v koši. Nasleduje cvičenie pamäti na základe predložených textov, ktoré nám pripravuje vždy iné, naša vedúca ALKA, na rôzne témy. Precvičujeme krátkodobú pamäť a venujeme sa i koncentračným cvičeniam a dlhodobej pamäti. Občas nám predloží i text na precvičenie matematických zručností. Venujeme sa i rôznym mieram dĺžky a objemu. Chcem povedať, že sa mi tento spôsob aktivácie našej pamäti veľmi páči a hodnotím ho ako veľmi príjemný. Škoda bola, keď sa naše stretnutia museli na čas prerušiť pre zákaz stretávania počas COVIDU....


Viki Č.


Po uvoľnení opatrení spojených s druhou vlnou pandémie sa začal život trocha meniť k lepšiemu. Okrem najbližších mi chýbali aktivity pred pandémiou. Navštevovala som každý utorok sedenia podporujúce tréning pamäti. Je to občianske združenie hlavne pre dôchodcov s názvom AKTIVITKA. Chýbala mi spoločnosť milých kolegýň približne v mojom veku. Máme takmer rovnaké problémy i spoločné záujmy. Veľmi som sa tešila na stretnutia. Na našej Aktivitke, názov nie je náhodný. Naozaj jej program je aktívny a značne pestrý. Naša lektorka je vždy pohodová, usmievavá, zhovievavá, trpezlivá... skrátka človek na mieste. Na sedení si najprv zacvičíme a potom nasledujú rôzne nápadité testy starostlivo pripravené s rôznou tematikou. Témy sú z rôznych kultúrnych, národopisných, zemepisných, umeleckých oblastí... skrátka široké spektrum informácii z rôznych odborov. Každý účastník si tu nájde aj svoju záľubu. Účelom je vyhrabať "vedomosti" , ktoré nám už trocha unikajú vekom. Naše hlavičky sa musia často pekelne sústrediť. A v tom je účel Aktivitky. Očakávam a teším sa vždy akú tému nám pripraví naša lektorka Ala ako ju familiárne voláme. Atmosféra je príjemná. Okrem toho, že vždy sa niečo nové dozvieme, je to aj relax. Kiež by nám tie stretnutia vydržali čo najdlhšie.

Vďačná účastníčka AKTIVITKY M.T.


Za všetky Vaše názory a spätné väzby Vám ĎAKUJEME!